کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟

کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟

کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟

کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟

با تمرین و تلاش در هر زمینه ای در آن زمینه تقویت می شویم و در آن مهارت پیدا می کنیم. همان طور که می دانید حتی با تمرین های کوتاه و آسان بدنی نیز می توان بدنی سالم و قوی داشت. پس این را هم می دانید که با تمرین دادن به ذهن و آموزش آن، می توان از توانایی بالای هوشی و ذهنی استفاده کرد و عملکردی موفق در این زمینه ها پیدا کرد. برای این تقویت کردن راه هایی وجود دارد که کلاس چرتکه و آی مت شامل آنان هستند. در این مقاله می خواهیم بدانیم کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟ برای فهمیدن جواب این سوال با ما باشید.

اما قبل از پرداختن به آن بیایید اندکی درباره این دو زمینه آموزشی صحبت کنیم تا شما با آنان آشنا شوید. سپس از ویژگی ها  و فواید آنان می گوییم و به پاسخ سوال می رسیم.

کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟

مختصری درباره کلاس چرتکه

این آموزش به وسیله همان ابزار قدیمی که با چوب یا پلاستیک های رنگارنگ ساخته می شود انجام می شود. به کمک آن می توان مفاهیم عددی را به وسیله حرکت دادن مهره ها در میله ها به صورت تصویری و با مثال به کودکان آموزش داد.

حرکت مهره ها در چرتکه جالب است و قوانین آن به مثابه قوانین یک بازی فکری هستند که کودک ملزوم به رعایت آنان است. با آموزش چرتکه، به مرور زمان کودک چهار مفهوم اولیه ریاضی یعنی جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را یاد می گیرد.

مختصری درباره کلاس آی مت

در این قسمت از مقاله “کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟” به توضیحی کوتاه درباره کلاس آی مت می پردازیم. آی مت یعنی: من ریاضی دان هستم!

در این کلاس آموزشی از طریق فعالیت هایی نظیر بازی، نمایش خلاق، شعر خوانی، داستان و سایر فعالیت های شاد کودکانه دیگر، چهار مفهوم اصلی ریاضی به کودکان آموزش داده می شود. کلاس آی مت به صورت جمعی و گروهی است و هدف آن بر یادگیری در کنار بازی های کودکانه متمرکز است.

اهمیت ریاضی و یادگیری آن در طول زندگی

ریاضی از مهم ترین دروس دوران ابتدایی و دبیرستان است که در دوران تحصیلات دانشگاهی نیر با عده زیادی از دانشجویان همراه است. به دلیل کاربرد زیاد ریاضی در زندگی، این درس تا دانشگاه نیز همراه ماست و نکته مهم تر درباره آن این است که اگر مفاهیم فعلی و پایه را خوب یاد نگیریم،

در یادگیری مفاهیم جدید باز می مانیم. این ویژگی ریاضی یادگیری آن را سخت تر می کند و کسی که از آن عقب می ماند به سختی می تواند آن را جبران کند.

به همین دلیل گفته می شود که ریاضی درسی پایه و بسیار مهم است. زیرا شما برای یادگیری ضرب باید جمع کردن و برای یادگیری توابع باید حل معادله را بلد باشید.

این ویژگی ها نیز دلیل سختگیری معلمین مدارس در این درس است و همین سبب می شود که کودکان از این درس دلزده شوند و رمقی برای یادگیری آن نداشته باشند. در صورتی که ریاضی درسی شیرین است و تنها به آموزش درست و حساب شده نیازمند است.

با کلاس های چرتکه و آی مت می توان به خوبی مفاهیم اولیه ریاضی را به همراه درک درستی از اعداد حتی پیش از ورود به مدرسه به کودکان یاد داد و در صورت یادگیری درست، تمامی سال های ابتدایی را برای کودک آسان کرد. اما در این زمینه کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟ با ما باشید.

فواید کلاس چرتکه و آی مت

هر کدام از این آموزش ها فوایدی دارند و در بعضی فواید نیز مشترک اند. هر دوی آنان به رشد مهارت های شناختی و ذهنی کودکان کمک می کنند و سبب افزایش هوش و استفاده درست از فرایند های ذهنی می شوند.

با توجه به تمارین ریاضی در آن سنین کودکی که سنی بسیار مناسب برای یادگیری و رشد است، این آموزش ها نیمکره های مغز را فعال و با یکدیگر هماهنگ می کنند. در نتیجه در تمام طول زندگی و مراحل آن انسان می تواند درست فکر کرده و بهترین تصمیمات را بگیرد. پس او تبدیل به یک فرد موفق می شود.

از آن جا که هر دوی این کلاس ها به صورت گروهی و جمعی انجام می شوند، سبب رشد مهارت های اجتماعی و هوش اجتماعی و هیجانی کودکان می شوند.

اما در کلاس آی مت این رشد به شکل بهتری است زیرا مبنای آی مت بر بازی است و در آن تعامل بین کودکان بیشتر است. اما در هر دوی آن ها مهارت بیان نظرات و شنیدن نظرات دیگران در گفتگو به کودکان آموزش داده می شود.

در کلاس چرتکه به دلیل قوانین آن و محاسباتی که از طریق آن انجام می شود، پس از یادگیری کامل آن دیگر نیازی به چرتکه نیست و کودک تنها با تصور چرتکه در ذهن خود می تواند به انجام محاسبات بپردازد.

به همین دلیل چرتکه علاوه بر تاثیر بر فرایندهای ذهنی هوش، برای حافظه تصویری و قدرت تصور کودک نیز تاثیر می گذارد. همچنین با چرتکه کودک می تواند مهارت حل مسئله را یاد بگیرد و خلاقیت داشته باشد. یافتن ریشه های دوم و سوم اعداد نیز از دیگر فواید کلاس چرتکه می باشد. حال کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟

کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت؟

چگونگی آموزش در کلاس چرتکه و کلاس آی مت

از آنجا که کلاس چرتکه برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال و کلاس آی مت برای کودکان ۳ تا ۷ سال مناسب است، می توان این را تشخیص داد که کیفیت آموزش و سطح مهارت ها نیز در آن ها تفاوت دارند.

در کلاس آی مت تلاش بر این است که تا قبل از شروع مدرسه کودک از طریق بازی و شادی ریاضی را بیاموزد و در کلاس چرتکه، آموزش با حساب و کتاب با مهره ها و میله ها همراه است. اما در هر دوی آن ها آوردن تکلیف به خانه انجام نمی شود. کودک باید استراحت کند اما در کلاس چرتکه چنین احتمالی وجود دارد.

سخن آخر

در این مقاله به توضیح این دو کلاس، ویژگی ها، فواید و تفاوت هایشان پرداختیم و گفتیم که هر کدام چگونه می توانند بر کودکان ما تاثیر بگذارند. شما با توجه به سن کودکتان، هدفتان از شرکت او در این کلاس ها و سطح مهارت و هوش خودش می توانید تصمیم بگیرید که کلاس چرتکه بهتر است یا آی مت.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *