بهترین روش های پرورش خلاقیت کودکان

پرورش خلاقیت کودکان

بهترین روش های پرورش خلاقیت کودکان

بهترین روش های پرورش خلاقیت کودکان

با پرورش خلاقیت کودکان می توانید به بلوغ ذهنی، عاطفی و اجتماعی او کمک کنید. با رشد کودک، قواعد، فشارها و بایدها و نبایدهای جامعه تخیل او رام می کند. آزادی خلاق برای کمک به رشد مهارت های اجتماعی، مهارت های تصمیم گیری، اعتماد به نفس و استقلال کودکان ضروری است،

پیشنهادات زیر اتکا به خود و خودانگیختگی را تشویق می کند تا اطمینان حاصل شود که پرورش خلاقیت کودکان موجب خلاقیت و تخیل کودک شما می شود در ادامه با انجام کارهای مناسب برای خلاقیت کودکان خود آشنا خواهید شد؛

پرورش خلاقیت کودکان

پرورش خلاقیت کودکان

شهود و خودانگیختگی را تشویق کنید

وقتی فرزندتان را تشویق کنید که به شهود و خودانگیختگی خود تکیه کند، خلاقیت او رشد می کند. همه چیز نباید برنامه ریزی شود. فرزندتان را تشویق کنید تا به طور خود به خود بر اساس افکار و اعمال خلاقانه خود عمل کند.

اگر یک دقیقه احساس می‌کند که یک ابرقهرمان است، بدوید و حیوانات عروسکی را از آتش زدن ساختمان‌ها با او نجات دهید. اگر از چیزی ناراحت یا ترسیده است، او را تشویق کنید که در آن لحظه برای بیان احساساتش نقاشی یا رنگ آمیزی کند.

الهام  بخش اعتماد به نفس

به کودکان بیاموزید که به خود تکیه کنند و در مورد ایده های خود مطمئن باشند، اجازه ندهید دیگران بر تصمیم گیری آن­ها تأثیر بگذارند. کودکان را تشویق کنید تا از آنچه فکر می کنند، احساس می کنند و باور دارند دفاع کنند.

برای مثال؛ برای پرورش خلاقیت کودکان اگر دوست فرزندتان به او بگوید که نباید خورشید را بنفش رنگ کند، فرزندتان را تشویق کنید تا از انتخاب رنگش دفاع کند.

فشار اجرا را بردارید

پرورش خلاقیت کودکان شما این نیست که برای والدین، معلمان یا دوستان خلاقیت خود را اجرا کند، این در مورد این­که چه کسی اول یا آخر وارد شد نیست. چه کسی بهتر است یا بدتر کودک باید در تفکر خلاق خود آزاد باشد.

با حذف فشار برای اجرا، به خلاقیت اجازه می دهید در هر جهت جریان یابد، فرزند شما نباید همیشه نیاز به برتری را احساس کند. او باید برای بیان، خلق کردن و تصور کردن راحت باشد.

با کودک خود آزمایش کنید

با کودک خود آزمایش کنید تا ببینید کجا و چگونه خلاقیت خود را ابراز می کند. آیا او دائماً روی تکه های کاغذ ابله می زند؟ آیا او همیشه در خانه می رقصد؟ آیا او لباس های شما را می پوشد؟

آیا او همیشه در حال اجرای نمایش است؟ ببینید چه فعالیت‌هایی موجب پرورش خلاقیت کودکان شده و آن را تقویت می‌کند سپس آن‌ها را تقویت کنید. او را به سایر فروشگاه ها معرفی کنید و ببینید چگونه به آن­ها مراجعه کنید.

ماجراهای خلاقانه را ارائه دهید

این به شما، والدین، بستگی دارد که ماجراجویی های خلاقانه را رقم بزنید. مطمئن شوید که فرصت‌های زیادی را برای ماجراجویی‌های تخیلی و سرگرمی و فعالیت‌های خانوادگی ارائه می‌دهید که به فرزندتان اجازه می‌دهد رویاپردازی کند، خلق کند و کشف کند.

پیاده روی در طبیعت محیطی عالی برای تبدیل شدن به تارزان، پاگنده یا حیوان جنگلی ارائه می دهد. روزهای بارانی برای مسابقه ساختمان دژ سرپوشیده مناسب هستند. از موقعیت های مختلف برای برانگیختن خلاقیت و حس ماجراجویی در کودک خود استفاده کنید.

به نیازهای فرزندتان احترام بگذارید

با در اختیار گذاشتن منابع رشد خلاقانه فرزندتان، برای تخیل او ارزش قائل شوید و آن را تشویق کنید. این­ها می تواند شامل یک جعبه مداد رنگی و کاغذ، لوازم هنری، کلاس، بازی تخیلی با والدین، قرار بازی با کودکان دیگر و حتی زمان داستان باشد.

 هنرنقاشی کودک را تقویت کنید

این به کودک شما اجازه می دهد تا مهارت های حرکتی ظریف خود را تقویت کند، با استفاده از نوک های نمدی، مداد رنگی یا گچ، آن­ها را تشویق کنید تا دنیای اطراف خود را ترسیم کنند

و در صورت گیرکردن، تشویقشان کنید. با هم بنشینید و نیم ساعت شادی را صرف کشیدن یک جنگل جنگلی پر از حیوانات، یک قله کوه برفی یا یک پرتره خانوادگی کنید.

مدل سازی کنید

بچه ها فقط دوست دارند بافت ماده های مختلف چکش خوار را احساس کنند و آن را به اشکال مختلف تبدیل کنند.

چرا از کوچولوی خود نخواهید که انگشتان ماهی، چیپس و نخود فرنگی را برای یک مهمانی چای به شما بسازد، یا چند حیوان مزرعه بامزه برای بازی درست کند؟

همچنین بخوانید درباره: کلاس رباتیک کودکان چیست

با کودک خود به طبیعت بروید

با هنرمند جوان خود به پیاده روی بروید و ببینید که چه چیزهای الهام بخشی را می توانید در طول مسیر برای یک اثر هنری آینده پیدا کنید. برگ‌هایی با اشکال و رنگ‌های مختلف با چسب بسیار خوبی کار می‌کنند، به همین ترتیب سنگریزه‌ها را می‌توان رنگ کرد یا در یک بازی شمارش استفاده کرد.

چه در ساحل باشید و چه در یک گودال شنی، هیچ چیز مانند شن و ماسه ای که از میان انگشتان دست و پا می گذرد، وجود ندارد. با یک سطل، بیل و چند قالب پلاستیکی اولیه، هیچ محدودیتی برای قلعه ها و دیگر پادشاهی های خیالی که می توانید بسازید وجود ندارد.

با کودک خود آب بازی کنید

مانند ماسه، آب نیز می تواند موجب پرورش خلاقیت کودکان شده و آن را تحریک کند. با تهیه چند اسباب بازی اولیه حمام، اوقات حمام را سرگرم کننده کنید، حتی یک بطری خالی شامپو هم این کار را می کند!

بچه ها عاشق ریختن آب از ظرفی به ظرف دیگر هستند و این­جا جای آن است! همچنین مداد رنگی حمام و دمیدن حباب‌ها را بررسی کنید، در حمام به همان اندازه که بیرون در باغ سرگرم‌کننده است می تواند برای کودک سرگرمی داشته باشد.

پرورش خلاقیت کودکان

نتیجه

هر روز، داستان سرایی را بخشی از روز خود قرار دهید، و در کنار آن انواع روش های دیگر را برای کودک تان انجام دهید. هیچ راه بهتری برای فرستادن فرزندتان با خوشحالی به سرزمین رویایی وجود ندارد

تا این­که با در آغوش گرفتن پدر و مادر و یک داستان قبل از خواب، فرزندتان را شاد کنید و به پرورش خلاقیت کودکان بپردازید و یا آن ها را به کلاس های مهارتی کودکان بفرستید.

همیشه نباید داستان از یک کتاب آمده باشد سعی کنید برای هم داستان بگویید. هیچ محدودیتی برای جایی که تخیل شما ممکن است شما را ببرد وجود نخواهد داشت. همیشه و در همه حال استعداد کودک تان را کشف کنید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *