آموزش زبان به کودکان با بازی

آموزش زبان به کودکان با بازی

آموزش زبان به کودکان با بازی

آموزش زبان به کودکان با بازی

کودکان در دوره ای قرار دارند که بسیار بازیگوش و حواس‌پرت هستند و اگر دقت کرده باشید هنگامی که می‌خواهید به آنها مطلبی را بگویید نیاز است گاهی چند بار آن را تکرار کنید تا به شما توجه کنند،در واقع  راه حلی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است این می باشد که با کودکان عین خودشان رفتار کنید تا توجه بیشتر و در نتیجه یادگیری بیشتری داشته باشند،دوره کودکی بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم است که شاید در نگاه اول کمی دشوار به نظر برسد اما شما می توانید به راحتی به کودکان خود زبان را بیاموزید که این کار از روش، آموزش زبان به کودکان با بازی میسر می‌شود.

آموزش زبان به کودکان با بازی

نکات مهم هنگام آموزش به وسیله بازی

 • هنگامی که به کودکان از طریق بازی موضوعی را آموزش می‌دهید حتما دقت کنید که خودتان هم نقشی داشته باشید و فعالیت کنید تا کودک راحت‌تر ارتباط بگیرد.
 • قبل از شروع بازی قوانینی را مطرح کنید تا کودک بداند باید چه کاری را انجام دهد و چه کاری را نه!
 • ممکن است هنگام بازی تنش ‌هایی ایجاد شود چون سن آن‌ها کم است، به جای این که دچار استرس شوید بهتر است طوری با کودکان همراهی کنید تا از تنش فاصله گرفته و به موضوع اصلی بازگردند.
 • بازی که در نظر میگیرد طوری باشد که کودک را گیج نکند و بداند هدف بازی چیست مثلا متوجه باشد که در این بازی قرار است اعداد را به طور انگلیسی بیاموزد.
 • ممکن است هنگام بازی کودکان خسته شوند پس سعی کنید با موضوع مربوطه آهنگ و سرودهایی به همراه داشته باشید تا هنگام بازی آن‌ها را نیز پخش کنید.
 • سعی کنید محیطی را برای آموزش انتخاب کنید که حواس کودک پرت نشود و بتواند بیشتر حواس خود برای یادگیری متمرکز کند.
 • و……

به این نکته توجه کنید که آموزش زبان به کودکان با بازی خیلی بهتر از این است که آن‌ها گوشه ای بنشینند و شما بخواهید با تمرین و تکرار به آنها زبان را بیاموزید چون آن‌ها در سنی نیستند که این روش آموزش را بپذیرند،

شما میتوانید علاوه بر بازی از نقاشی گرفتن نیز کمک بگیرید به عنوان مثال می توانید حیوان یا میوه ای  را که یاد گرفته است نقاشی و سپس آن را رنگ کند و از همین طریق نیز برای آموزش رنگها هم استفاده کنید.

همچنین بخوانید درباره: پرورش خلاقیت در کودکان

 شروع آموزش با :

از آنجایی که کودکان با بزرگسالان تفاوت دارند بهتر است برای شروع آموزش از کودک بخواهید موضوع را خودش انتخاب کند مثلا می توانید چند موضوع را بیان کنید و او با توجه به علاقه خود انتخاب کند، بعضی از موضوعات آموزش به شرح ذیل است:

 • آموزش حیوانات
 • آموزش اعضای بدن
 • آموزش شمارش اعداد
 • لباس ها
 • انواع غذاها و خودرنی‌ها
 • آموزش رنگ‌ها
 • بعضی از صفات مثل( بزرگ، کوچک، خوشحال، ناراحت و…)

اگر موضوعی را شروع کردید و کودک علاقه ای به آن نشان نداد بهتر است آن را عوض کنید تا در اول کار، تمایل کودک به یادگیری از بین نرود، همیشه به علایق و چیزهایی که او را خوشحال میکند توجه کنید،

پس برای آموزش زبان به کودکان با بازی از موضوعات مورد علاقه آنها شروع کنید و اگر آن‌ها پیشنهادی برای بهتر شدن بازی دارند حتما پذیرا باشید تا متوجه شوند که به آنها اهمیت می دهید و مهم هستند.

بازی‌هایی برای آموزش زبان به کودکان:

 • یادگیری اسم میوه ها: برای این بازی یک عدد توپ تهیه کنید و از کودکان بخواهید به صورت دایره وار بنشینند، توپ را به دست یکی از کودکان بدهید و بخواهید نام میوه ای را که به زبان انگلیسی بلد است بیان کند و به همین صورت توپ دست هر کودکی باشد باید نام یک میوه را بگوید(این بازی برای تکرار شدن نام میوه هاست که شما می توانید قبل از آن به طور مثال اسم ۵ میوه را به آنها بیاموزید)
 • آموزش اعداد: برای این بازی میتوانید تعدادی صندلی را در کلاس بچینید و به عنوان قطار از ان استفاده کنید و هنگامی قطار راه می افتد با کودکان شعر و آواز بخوانید و به آن‌ها بگویید مقصد اول خانه مادر بزرگ است و چند دقیقه دیگر به آن میرسید و هنگامی که رسیدید عدد اول را انگلیسی بیان کنید و بخواهید بچه ها تکرار کنند و تا هر شمارشی ک خواستید می توانید بازی را ادامه دهید، برای یادگیری شکل اعداد هم می‌توانید از خمیرهای بازی استفاده کنید.
 • آموزش حیوانات: برای این بازی میتوانید عروسک‌هایی شکل حیوانات یا ماسک آن‌ها را درست کنید و یک نمایش عروسکی بازی کنید و در حین بازی نام حیوانات را برای کودکان بیان کنید و بعد از آنها نیز کمک گرفته و خود کودکان را نیز درگیر نمایش کنید تا بهتر بتوانند یاد بگیرند، برای این آموزش میتوانید از فلش‌کارت‌ها نیز استفاده کنید.

برای آموزش زبان به کودکان با بازی، بازی های بسیار متنوعی وجود دارند که شما می‌توانید هر دفعه از یکی از آنها استفاده کنید تا برای کودکان بازی جدید و مهیج تر باشد.

آموزش زبان به کودکان با بازی

سخن پایانی:

برای آموزش زبان به کودکان سعی کنید تعداد جلسات بیشتر با زمان کمتر را در نظر بگیرید چون کودکان زودتر از افراد دیگر خسته میشوند

و در نتیجه میزان یادگیری آنها کاهش پیدا میکند و حتما سعی کنید به کودکان بگویید که قرار است چه کاری را انجام دهند تا با خیال راحت تر برای آموزش آماده شوند و دچار سردگمی نشوند.

کودکانی که دو زبانه هستند هنگام مدرسه رفتن بهتر می توانند بقیه استعدادهای خود را تقویت کنند و نیز با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته، متوجه شده اند کودکان دو زبانه نمرات بهتری نسبت به همکلاسی‌های یک زبانه خود میگیرند.

در میان روش‌هایی که برای آموزش زبان به کودکان وجود دارد، خلاقانه ترین روش استفاده از بازی است، چون هم باعث میشود کودکان شوق و علاقه بیشتری نشان دهند و هم این که دیرتر خسته شوند.

شما میتوانید علاوه بر بازی از کتاب‌های داستان و انیمیشن ‌ها نیز برای اموزش‌ کودکان استفاده کنید، در کل سعی کنید از روش‌های تکراری که باعث کسلی و خستگی کودکان میشود بپرهیزید،

در مطالب فوق سعی کردیم گذری به آموزش زبان به کودکان با بازی داشته باشیم امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *