لکونیوز

آموزش رباتیک به کودکان

رباتیک چیست ؟

رباتیک شاخه‌ای میان رشته‌ای از مهندسی و علم است که شامل مهندسی مکانیک، مهندسی برق و علوم رایانه و چند رشته دیگر می‌شود . رباتیک شامل طراحی، ساخت، راه اندازی و استفاده از رباتها می‌شود.  

کاربردهای رباتیک

امروزه، ربات ها در هر موقعیت و به هر منظوری به کار می روند و بسیاری از آن‌ها در فرایندهای تولید یا مکانهایی که انسان ها قادر به حیات نیست، استفاده می‌شوند. ربات ها در اشکال مختلف طراحی و ساخته می شوند، ولی بعضی از آن‌ها طراحی می‌شوند تا شبیه انسان به نظر برسند. ربات های انسان نما می توانند حرف زدن، راه رفتن و فرآیندهای شناختی انسان را تقلید کنند. بسیاری از ربات های امروزی، در گستره ربات های مقلد قرار می گیرند. ایده طراحی و ساخت ماشین های خودکار به دوران گذشته بر می گردد ولی تحقیق و پژوهش در خصوص کاربردی شدن این ماشین ها، مربوط به قرن بیستم می باشد. همگام با پیشرفت صنایع و  تکنولوژی، تحقیق و طراحی در خصوص ساخت ربات های جدید آغاز گردیده و بسیاری از ربات ها در حوزه های مختلف صنعتی، نظامی، خانگی و ... به کار برده می شوند. با پیشرفت علم رباتیک در آینده ای نه چندان دور، علم رباتیک با پیشرفتی بسیار زیاد مواجه خواهد شد، به گونه ای که این ربات ها کلیه امور ریاضی، محاسباتی و بدنی را به عهده خواهند گرفت و تمامی آنها جایگزین انسان خواهند شد. همچنین در بسیاری از خطوط قطعات الکترونیک، تولید دارو و اعضای مصنوعی بدن نیز شاهد به کارگیری علم رباتیک نیز هستیم.  

مزایای کلی آموزش رباتیک به کودکان

پرورش و تقویت خلاقیت در کودکان تقویت میزان علاقمندی به الکترونیک  و ریاضیات تقویت مهارت کار گروهی افزایش مهارت حل مسئله شناسایی استعداد و خلاقیت ذهنی کودکان  

آموزش رباتیک به کودکان

زمانی که صحبت از آموزش رباتیک به کودکان می شود، منظورمان سرهم کردن چند قطعه ی آماده نیست. بلکه در مرحله نخست ما بدنبال  کشف استعداد و تقویت خلاقیت در او هستیم. کودکان در کنار آموزش رباتیک و آشنایی با قطعات آن، به یادگیری گام به گام و تدریجی علومی مثل ریاضی، فیزیک، مکانیک نیز خواهند پرداخت. در واقع آموزش رباتیک، زمینه آموزش و یادگیری علوم دیگر را نیز فراهم خواهد کرد. کودک می تواند با در اختیار داشتن ابزار و قطعات رباتیک، زیباترین و بهترین چیزی که در ذهن دارد را تصویرسازی و آن را به مرحله ساخت و اجرا بگذارد. همچنین با یادگیری رباتیک، در مدت کوتاهی خواهد توانست ماشین و ربات های جالب و جذاب و خلاقانه بسازد. لکوایران، در راستای اهداف مزرعه فکر و افزایش میزان یادگیری دانش آموزان با رشته رباتیک، دوره های مرتبط با این رشته جذاب را تحت عنوان رشته لکوروبو برگزار می کند. لکوروبو با طراحی نظام مند خود برای پرورش ذهنی کودکان با هر سطحی از استعداد طراحی شده است. در این رشته، کودکان از مرحله کار با سازه های مکانیکی و ساخت دست سازه های خلاق تا مرحله الکترونیک و برنامه نویسی را طی خواهند کرد.   لکوروبو در 9 ترم، برای گروه سنی 7 تا 18 سال مناسب می باشد. آموزش رباتیک به کودکان   جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره  26323611-021 تماس حاصل نمایید. آموزش رباتیک به کودکان2  
Read more...
دومینوی شهرستان گلوگاه

هوش های چندگانه گاردنر

در سال های اخیر، نظریه هوش های چندگانه گاردنر  و کاربرد آن در آموزش، توانسته است شرایط رشد و پیشرفت مناسبی را در یادگیری دانش آموزان فراهم کند. این مسئله باعث افزایش میزان مشارکت والدین و معلمان در فرآیند آموزش نیز گردیده است. توجه به آموزش و پرورش با توجه به رویکردهای جدید که باعث افزایش میزان یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان گردیده، همواره مورد توجه همگان بوده است. از این رو، نظریه های متعددی به این مسئله پرداخته اند که یکی از آنها نظریه هوش های چندگانه گاردنر می باشد. اصل و اساس این نظریه بر پایه شناسایی و پرورش تمامی قابلیت های انسانی است. نظریه هوش های چندگانه برای نخستین بار توسط هوارد گاردنر در سال 1983، مطرح گردید.

دیدگاه گاردنر درباره هوش

گاردنر(1993 و 1995)، هوش را ناشی از تفاوت های فردی دانسته و معتقد است هوش را نمی توان به صورت کلی اندازه گیری کرد، بلکه به صورت بخش های مشخص قابل اندازه گیری می باشد. براین اساس وی هوش را به انواع زیر تقسیم بندی کرد: 1-هوش بدنی- جنبشی 2- هوش بین فردی 3- هوش کلامی- زبانی 4- هوش درون فردی 5- هوش منطقی- ریاضی 6- هوش تجسمی-فضایی 7- هوش موسیقایی 8- هوش طبیعت گرایی گاردنر، بعدها و در خلال مطالعات خود هوش معنوی یا وجودشناسی را نیز به این لیست اضافه کرد. شریفی(1384)، بیان داشت که نظریه هوش های چندگانه گاردنر به عنوان ابزار قدرتمندی برای کمک به دستیابی به اهداف آموزشی مورد استفاده قرار گرفته و در جهت اصلاح روش های آموزش و بهبود فرآیند یاددهی- یادگیری توانسته به دغدغه های مربیان و کارشناسان آموزش و پرورش در دهه های اخیر پاسخ مثبت داده و آنها را به شکل موثری در اجرای برنامه های درسی یاری رسانده است.  

کاربرد هوش های چندگانه گاردنر در مدارس

گاردنر، نظریه سنتی هوش را مورد انتقاد قرار داده و معتقد بود که آنها تمامی توانایی های انسان را در بر نمی گیرند. او به این مسئله اشاره دارد که انسان ها دارای تمام این هوش ها بوده ولی ترکیب این هوش ها در میان افراد مختلف متفاوت است. به این معنی که ممکن است فردی در هوش بین فردی قوی باشد و دیگری در هوش تجسمی-فضایی. با استفاده از این نظریه، متخصصان حوزه تعلیم و تربیت وظیفه ی شناخت استعدادها و توانایی های دانش آموزان و در وهله بعدی مناسب سازی روش های آموزش و تدریس برای آنان براساس رویکردهای جدید را بر عهده دارند. تئوری هوش های چندگانه گاردنر، میتواند باعث 1- پرورش قدرت یادگیری و افزایش میزان حل مسئله و خلاقیت در افراد می شود. 2- این نظریه فرصت هایی را برای یادگیری صحیح  براساس نیازها، علایق، استعدادها و توانایی های دانش آموزان فراهم می سازد. 3- مشارکت والدین و معلمان و تعامل بیشتر بین آنان در فرآیندهای آموزشی و پژوهشی افزایش می یابد.     با توجه به موارد ذکر شده و لزوم توجه به امر آموزش و یادگیری دانش آموزی، لکوایران در راستای اهداف پژوهش محور خود که بر پایه تئوری مزرعه فکر و هوش های چندگانه گاردنر صورت گرفته، گام برداشته است. بر این اساس، شرکت لکو، رشته های متعدد و جذابی را به صورت دوره های آموزشی حضوری و مجازی و برای گروه های سنی مختلف فراهم و اقدام به برگزاری آن کرده است.     برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت لکو به نشانی Leco.ir  و یا باشماره 26323611-021 تماس حاصل نمایید.  لکوایران لکوایران    
Read more...

ماشین های سوخت شیمیایی(کمیکار)

شیمی به عنوان یکی ازعلوم پایه،  دارای پیشینه ای طولانی و درازمدت می باشد. از جمله معروف ترین مباحثی  که توجه علم شیمی را به  این موضوع نشان میدهد، کیمیاگری است. ریشه تاریخی واژه شیمی در زبان فارسی نیز به این مبحث برمی گردد. طی سالیان طولانی از زمان تاریخ بشر، دانش شیمی تنها منحصر به تهیه انواع اکسیر و عطر و ... بود  ولی امروزه با ایجاد نگرشی جدید در مورد علم شیمی به عنوان یک علم تجربی، دیدگاه و نظریات نسبت به این علم تغییر یافت. آزمایشگاه های شیمی علاوه بر ایجاد انگیزه و علاقه در افراد، می تواند درک مطالب و موضوعات شیمی را تسهیل کرده و سهم عمده ای در آموزش و پژوهش داشته باشد.  از جمله کلاس ها و دوره هایی که در این راستا وجود دارد، کمیکار  یا ماشین های سوخت شیمیایی می باشد.  

کمیکار

کمیکار، ماشین های الکتروشیمیایی هستند که از نیرو محرکه ای که از یک واکنش شیمیایی ایجاد می شود،  به حرکت در می آیند.  نوین بودن و زیست سازگاری، دو شرط مهم در ساخت کمیکار می باشد. بر اساس واکنش های شیمیایی که در کمیکار ها استفاده می شود، آنها را به دو دسته پیل های الکتروشیمیایی و جت گاز می توان دسته بندی کرد. در نوع اول یعنی پیل الکتروشیمیایی، با تهیه پیل و کنترل واکنش آن، ماشین به کار می افتد و اما در نوع دوم، با انجام یک واکنش شیمیایی که با تولید گاز همراه است، توربین نصب گشته بر روی محور به حرکت در می آید و از این طریق نیروی خود را فراهم می کند. بعد از به حرکت در آوردن کمیکار، سیستم ترمز آن است که از اهمیت بالایی برخوردار است، به طوری هیچ گونه سیستم مکانیکی و یا فیزیکی نباید به طور مستقل در توقف ماشین دخالت داشته باشد.  

اهمیت ماشین های سوخت شیمیایی

روزانه شاهد توجه و  تاکید رسانه‌های جمعی بر ایجاد خودروهایی با سوخت های زیست سازگار هستیم. این موضوع موجب توجه شرکت های بزرگ خودروسازی جهان به این امر شده تا هر ساله خودروهای متفاوتی با این رویکرد طراحی و به بازار عرضه کنند و کمیکار یک مدل ساده از این خودروها است. اما این نوآوری در صنعت خودروسازی ایران مورد غفلت واقع و همین امر سبب شده تا بیشتر خودروهای بنزینی و آلاینده در صنعت خودروسازی کشور تولید شوند. از بعدی دیگر، آلودگی هوا به عنوان معضلی زیست محیطی که همزمان با افزایش جمعیت و گسترش و توسعه شهرها به وجودآمد، سابقه ای بس طولانی داشته است. بهره مندی از محیط زیست سالم و هوایی پاک، یکی از دغدغه های مهم امروز بشر می باشد. در پایان و با توجه به نکات ذکر شده میتوان گفت: باتوجه به مسائل ومشکلات پیش رو، اهمیت ساخت ماشین هایی با سوخت شیمیایی مورد توجه همگان  قرار گرفته است. همچنین به علت کمبود منابع سوخت های فسیلی و همچنین آلودگی های زیست محیطی این سوخت ها، تحقیقات برای بکارگیری و توسعه خودروهایی که از این سوخت ها استفاده نکنند، توسط کارخانه های خودروسازی و دانشگاه های جهان آغاز گردیده است.  

رشته جذاب لکوکمیکار

لکوایران نیز در جهت ایجاد علاقمندی بین افراد و  ایفا کردن نقش خود در راستای اهداف پژوهش محور دانش آموزی، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی ماشین های سوخت شیمیایی تحت عنوان رشته جذاب لکوکمیکار کرده است. لکوکمیکار زمینه آشنایی دانش آموزان با عناصر شیمیایی، پیوند یونی و خصلت آن، استوکیومتری، محلول سازی، خصوصیات اسیدها و بازها، الکتروشیمی و ...که برگرفته از مباحث درسی است فراهم می آورد. بعد از گذراندن دوره ها، دانش آموزان توانمندی شرکت در انواع مسابقات را کسب خواهند نمود. این رشته جذاب، برای گروه سنی 8 سال به بالا مناسب می باشد.   برای ثبت نام در دوره های آموزشی لکوکمیکار و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 26323611-021 تماس حاصل نمایید. ماشین های سوخت شیمیایی      
Read more...
دومینو ، لکودومینو ، فواید آموزش دومینو به کودکان

رشد و پرورش خلاقیت در کودکان

خلاقیت، توانایی و ظرفیت فرد برای تولید ایده ها، آثار و محصولات نو و ابتکاری می باشد.
رشد و پرورش  خلاقیت موجب می شود که فرد با شرایط و موقعیت های محیطی به گونه ای غیر معمول ولی مفید، سازگاری و انطباق پیدا کند. به عقیده برخی از صاحب نظران از جمله رانکو، آلبرت و استرنبرگ، خلاقیت ضمن داشتن توانایی های استدلالی در درون خویش با تخیل و واگرایی همراه است. همچنین براساس دیدگاه گیلفورد، تفکر واگرا یا به عبارتی تفکر خلاق شامل سه بعد سیالی، انعطاف پذیری و ابتکار است. سیالی به معنای سرعت بیان و تولید هرچه بیشتر مفاهیم، جملات و ایده هاست. انعطاف پذیری به معنای انتقال از طبقه ای از پاسخ ها به طبقه ای دیگر است. ابتکار به معنای دورشدن از امور رایج و واضح یا قطع رابطه با تفکر مبتنی بر عادت است.

نقش خانواده در خلاقیت کودکان

يكي از مهم ترین عوامل رشد و پرورش خلاقيت در  کودکان، خانواده می باشد. از آنجایی که حساس ترین مراحل رشد خلاقیت در بستر خانواده و محیط آن شکل می گیرد، لذا روش های تربیت فرزند و سبک های فرزندپروری در رشد و شکوفایی خلاقیت فرزندان نقشی بسیار مهم و تعیین کننده ایفا می کند. این نقش به نحوی مهم است که میتواند باعث شکوفایی و یا بالعکس محو خلاقیت در فرزندان شود. در واقع میتوان گفت، والدين از طريق درگير شدن در فعاليتهاي خلاق كودك در رشد و شکوفایی خلاقيت او سهيم هستند. والدین میبایست فرصت لازم و کافی را براي پرسش و پاسخ، كنجكاوي و كشف و شهود محيط اطراف، به كودكان خود بدهند و هرگز آنان را محدود نکنند.

پرورش تفکر خلاق در کودکان

کودکان سرشار از خلاقیت اند. مانند هر چیز دیگر، بزرگ‌ترها باید تفکر خلاق کودکان را هدایت کنند. تشویق به تولید و خلق ایده های جدید، توانایی تفکر خلاق را درکودکان افزایش داده و انگیزه و اشتیاق او را برای یادگیری عمیق بالا می برد و بدین نحو میتوان کودک را به تفکر واگرا تشویق نمود. زمانی که به کودک بیاموزیم که شک و ابهام در هرچیزی، ترسناک نیست، مهارت تفکر در او قدرت بیشتر گرفته و خلاقیت در او بروز پیدا خواهد کرد.

ویژگی های کودکان خلاق

توجه و تمرکز بالا در شنیدن، دیدن و انجام کارها توجه به جزئیات هر چیز در محیط اطراف بررسی منابع و اطلاعات متعدد در اطراف کشف و شهود و وارسی در محیط داشتن حس کنجکاوی بالا جسارت کلامی و گفتاری بالا پرسیدن سوالات غیرمعمول و غیرمنتظره   در پایان میتوان گفت که رشد و پرورش خلاقیت در کودکان، این امکان را به آنان خواهد داد تا به ابراز وجود بپردازند. خلاقیت آنها نشانگر شخصیت و اصالت آنهاست. همچنین فعالیت های خلاقانه، باعث ایجاد  فرصت هایی برای حل مسئله و آزمایش ایده های جدید خواهد شد. در واقع، کودکانی که به طور مرتب از خلاقیت خود استفاده می کنند، بهتر می توانند خود و دنیای پیرامون شان را درک کرده و  توسعه تفکر خلاقانه، تقویت و رشد آنان را در ابعاد عاطفی، اجتماعی و شناختی در پی خواهد داشت.  
رشد و پرورش خلاقیت در کودکان

 

 
Read more...