لکونیوز

دیدار مهندس آرزو صفایی  مدیرعامل  لکو با وزیر آموزش و پرورش عمان

دیدار مهندس آرزو صفایی  مدیرعامل  لکو با وزیر آموزش و پرورش عمان

در  این دیدار  راه کارهای  توسعه  فعالیت های  مهارت آموزی  لکو در پسا کرونا   مورد  بررسی  قرار گرفت. همچنین دکتر شاکری مدیرعامل  لکو  خلیج  پروپوزال  لکوکاپ 2022  را  تقديم  وزیر  آموزش و پرورش  عمان کرد.  
Read more...
محاسبات ذهنی با چرتکه

محاسبات ذهنی با چرتکه

محاسبات ذهنی با چرتکه

برای یادگیری انواع دروس روش های مختلفی وجود دارد به عنوان مثال یکی از روش های یادگیری ریاضی استفاده از چرتکه است که در  زمان های قدیم برای حساب و کتاب نیز از آن استفاده می کردند پس‌ میتوان گفت یکی‌روش قدیمی محسوب می شود ، ممکن است شما این وسیله را از نزدیک دیده باشید و با آن آشنایی نیز داشته باشید اما بعضی افراد این وسیله را از نزدیک ندیده اند و شاید فقط اسم آن به گوششان خورده باشد برای همین قصد داریم برای آشنایی بیشتر افراد با این ابزار جذاب  در ادامه به معرفی چرتکه و محاسبات ذهنی با چرتکه بپردازیم پس همراه ما باشید. محاسبات ذهنی با چرتکه

تاریخچه و معرفی چرتکه:

با توجه به تحقیقات موجود ساخت چرتکه  در سال های 2300 تا 2700 قبل از میلاد  و در کشور عراق کنونی اتفاق افتاده است که آن زمان از سنگ ریزه ها برای ساخت آن بر روی لوح های سنگی استفاده شده است ، با گذشت زمان این وسیله دستخوش تغییراتی نیز شده است مثلا در چین این وسیله برای اولین بار به شکل میله های عمودی با مهره های متحرک ساخته شد ، امروزه این وسیله نیز برای مواردی مورد استفاده قرار میگیرد و وسیله ای بسیار مناسب برای آموزش ریاضی به کودکان می باشد که به وسیله آن می توانند مسائل ریاضی را به صورت ذهنی انجام دهند. از نظر ساختاری این وسیله از یک قاب تشکیل شده است که دارای سیم های موازی می باشد و در درون این سیم ها مهره هایی حرکت می کنند که اولین ستون سمت راست آن یکان و ستون بعدی دهگان و ….این روند به همین ترتیب ادامه دارد. اگر شما قصد دارید مسائل ریاضی را به آسانی به کودکان خود آموزش دهید میتوانید از این وسیله فوق العاده استفاده کنید تا یادگیری برای کودکانتان جذاب به نظر برسد، در واقع محاسبه ذهنی با چرتکه یک روش فوق العاده است که برخی افراد از ان استفاده میکنند.برای آشنایی با این وسیله جذاب تا پایان مطلب همراه ما باشید.

همچنین بخوانید درباره: آموزش چرتکه کودکان 

فواید استفاده از چرتکه:

استفاده از چرتکه فواید بسیار زیادی دارد که شما اگر قصد استفاده از این وسیله را دارید می توانید اول فواید آن را بخوانید تا متوجه شوید چه وسیله فوق العاده ای را انتخاب کرده اید. سمت چپ مغز معمولا برای تحلیل و تجزیه  اطلاعات استفاده میشود و سمت راست مغز برای برای خلاقیت و تفکر و به همین دلیل برای انجام مسائل ریاضی از نیمکره چپ استفاده می شود، استفاده از چرتکه باعث میشود که سمت راست مغز شما درگیر و تحریک شود و در نتیجه توانایی شما در مشاهده کردن و تفکر افزایش و بهبود می یابد. یکی از مزیت های فوق العاده این وسیله افزایش درک منطقی است چون بعد از گذشت زمانی از استفاده چرتکه، شخص باید تصویر چرتکه و محاسبات را ذهنی انجام داده و در واقع در ذهن خود تصویر سازی کند و باید منطقی را برای انجام درست مهره ها و حرکت آنها در نظر داشته باشد که تکرار این عمل باعث استفاده بیشتر از منطق  میشود. یکی دیگر از مزیت های این روش هماهنگی دست و چشم ها است که شخص یا کودک باید همزمان مهره ها را ببیند و بشمارد در نتیجه باعث ایجاد هماهنگی‌ می شود  و علاوه بر این ها استفاده از چرتکه برای خیلی ها می تواند سرگرم کننده باشد. به این نکته دقت کنید که افرادی که از چرتکه استفاده کرده اند مسائل ریاضی را راحت تر حل میکنند از کسانی که از این وسیله استفاده نکرده اند!پس سعی کنید برای آموزش ریاضی به کودکانتان از این ابزار جذاب استفاده کنید تا بعد محاسبات ذهنی با چرتکه را نیز انجام دهند.

توضیح محاسبات ذهنی با چرتکه:

برای انجام محاسبات ذهنی با چرتکه بهتر است اول آن را با خود چرتکه انجام دهید تا با آن آشنایی کامل پیدا کنید ، برای آشنایی کودک  اول یک دستگاه چرتکه تهیه کنید و از کودک خود بخواهید با استفاده از دستانش مهره ها را به حرکت در بیاورد و مسئله ای را که برایش بیان شده است حل کند ، بعد از گذشت زمانی که کودک شما مراحل اولیه را به صورت حرفه ای آموزش دید و متوجه شد که چرتکه چیست و چگونه کار میکند از او بخواهید دیگر از خود چرتکه استفاده نکند بلکه شکل آن را در ذهن خود ترسیم کند و مسائل مطرح شده را  با استفاده از چرتکه ای که در ذهنش تصویر سازی کرده است حل کند ، این روش یک روش کاملا فوق العاده است که باعث‌ میشود ذهن کودک شما بسیار آماده شود و حتی مسائل دیگر را نیز با تجسم کردن به راحتی حل کند، در واقع در روش استفاده از چرتکه سه تکنیک شنیداری، دیداری و تصویرسازی اموزش و تقویت میشود. پس حتما قبل از روش ذهنی ،کودک را کاملا با شکل و نحوه کار چرتکه آشنا کنید تا هنگام تصویر سازی دچار مشکل نشود و اگر هم در اوایل نتوانست به خوبی‌ تجسم  و تصویر سازی‌ کند عیبی ندارد بگذارید مدت بیشتری چرتکه را از نزدیک ببیند و با آن آشنا شود. محاسبات ذهنی با چرتکه

سخن پایانی:

اگر قصد دارید کودک شما از نظر حل مسائل ریاضی بسیار قوی باشد از روش چرتکه استفاده کنید چون این روش علاوه بر تقویت حل مسائل، بعد منطقی کودک شما را نیز تقویت می کند و باعث‌ می شود علاوه بر مسائل ریاضی در مسائل دیگر نیز منطقی تر عمل‌ کند و از همسن های خود جلوتر باشد. در واقع استفاده از چرتکه میتواند برای کودکان جذاب باشد و باعث شود تا آنها برای یادگیری مشتاق تر باشند و خسته نشوند. برای یادگیری ذهنی این وسیله حتما آموزش های لازم را به کودکتان یاد بدهید و او را کاملا با چرتکه آشنا کنید تا به خوبی بتواند روش ذهنی را فرابگیرد. اگر کودک شما در مسائل ریاضی ضعف دارد استفاده از چرتکه میتواند به او خیلی کمک کند تا راحت تر مسائل ریاضی را درک و حل‌ کند ، سعی کنید از سنی که مناسب استفاده از این وسیله است ،از آن برای کودکتان استفاده کنید. امیدواریم‌ مطالب فوق که در مورد یادگیری ذهنی با چرتکه بود برای شما مفید و کاربردی واقع شده باشد.
Read more...
آموزش زبان به کودکان با بازی

آموزش زبان به کودکان با بازی

آموزش زبان به کودکان با بازی

کودکان در دوره ای قرار دارند که بسیار بازیگوش و حواس‌پرت هستند و اگر دقت کرده باشید هنگامی که می‌خواهید به آنها مطلبی را بگویید نیاز است گاهی چند بار آن را تکرار کنید تا به شما توجه کنند،در واقع  راه حلی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است این می باشد که با کودکان عین خودشان رفتار کنید تا توجه بیشتر و در نتیجه یادگیری بیشتری داشته باشند،دوره کودکی بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم است که شاید در نگاه اول کمی دشوار به نظر برسد اما شما می توانید به راحتی به کودکان خود زبان را بیاموزید که این کار از روش، آموزش زبان به کودکان با بازی میسر می‌شود. آموزش زبان به کودکان با بازی

نکات مهم هنگام آموزش به وسیله بازی

 • هنگامی که به کودکان از طریق بازی موضوعی را آموزش می‌دهید حتما دقت کنید که خودتان هم نقشی داشته باشید و فعالیت کنید تا کودک راحت‌تر ارتباط بگیرد.
 • قبل از شروع بازی قوانینی را مطرح کنید تا کودک بداند باید چه کاری را انجام دهد و چه کاری را نه!
 • ممکن است هنگام بازی تنش ‌هایی ایجاد شود چون سن آن‌ها کم است، به جای این که دچار استرس شوید بهتر است طوری با کودکان همراهی کنید تا از تنش فاصله گرفته و به موضوع اصلی بازگردند.
 • بازی که در نظر میگیرد طوری باشد که کودک را گیج نکند و بداند هدف بازی چیست مثلا متوجه باشد که در این بازی قرار است اعداد را به طور انگلیسی بیاموزد.
 • ممکن است هنگام بازی کودکان خسته شوند پس سعی کنید با موضوع مربوطه آهنگ و سرودهایی به همراه داشته باشید تا هنگام بازی آن‌ها را نیز پخش کنید.
 • سعی کنید محیطی را برای آموزش انتخاب کنید که حواس کودک پرت نشود و بتواند بیشتر حواس خود برای یادگیری متمرکز کند.
 • و……
به این نکته توجه کنید که آموزش زبان به کودکان با بازی خیلی بهتر از این است که آن‌ها گوشه ای بنشینند و شما بخواهید با تمرین و تکرار به آنها زبان را بیاموزید چون آن‌ها در سنی نیستند که این روش آموزش را بپذیرند، شما میتوانید علاوه بر بازی از نقاشی گرفتن نیز کمک بگیرید به عنوان مثال می توانید حیوان یا میوه ای  را که یاد گرفته است نقاشی و سپس آن را رنگ کند و از همین طریق نیز برای آموزش رنگها هم استفاده کنید.

همچنین بخوانید درباره: پرورش خلاقیت در کودکان

 شروع آموزش با :

از آنجایی که کودکان با بزرگسالان تفاوت دارند بهتر است برای شروع آموزش از کودک بخواهید موضوع را خودش انتخاب کند مثلا می توانید چند موضوع را بیان کنید و او با توجه به علاقه خود انتخاب کند، بعضی از موضوعات آموزش به شرح ذیل است:
 • آموزش حیوانات
 • آموزش اعضای بدن
 • آموزش شمارش اعداد
 • لباس ها
 • انواع غذاها و خودرنی‌ها
 • آموزش رنگ‌ها
 • بعضی از صفات مثل( بزرگ، کوچک، خوشحال، ناراحت و…)
اگر موضوعی را شروع کردید و کودک علاقه ای به آن نشان نداد بهتر است آن را عوض کنید تا در اول کار، تمایل کودک به یادگیری از بین نرود، همیشه به علایق و چیزهایی که او را خوشحال میکند توجه کنید، پس برای آموزش زبان به کودکان با بازی از موضوعات مورد علاقه آنها شروع کنید و اگر آن‌ها پیشنهادی برای بهتر شدن بازی دارند حتما پذیرا باشید تا متوجه شوند که به آنها اهمیت می دهید و مهم هستند.

بازی‌هایی برای آموزش زبان به کودکان:

 • یادگیری اسم میوه ها: برای این بازی یک عدد توپ تهیه کنید و از کودکان بخواهید به صورت دایره وار بنشینند، توپ را به دست یکی از کودکان بدهید و بخواهید نام میوه ای را که به زبان انگلیسی بلد است بیان کند و به همین صورت توپ دست هر کودکی باشد باید نام یک میوه را بگوید(این بازی برای تکرار شدن نام میوه هاست که شما می توانید قبل از آن به طور مثال اسم 5 میوه را به آنها بیاموزید)
 • آموزش اعداد: برای این بازی میتوانید تعدادی صندلی را در کلاس بچینید و به عنوان قطار از ان استفاده کنید و هنگامی قطار راه می افتد با کودکان شعر و آواز بخوانید و به آن‌ها بگویید مقصد اول خانه مادر بزرگ است و چند دقیقه دیگر به آن میرسید و هنگامی که رسیدید عدد اول را انگلیسی بیان کنید و بخواهید بچه ها تکرار کنند و تا هر شمارشی ک خواستید می توانید بازی را ادامه دهید، برای یادگیری شکل اعداد هم می‌توانید از خمیرهای بازی استفاده کنید.
 • آموزش حیوانات: برای این بازی میتوانید عروسک‌هایی شکل حیوانات یا ماسک آن‌ها را درست کنید و یک نمایش عروسکی بازی کنید و در حین بازی نام حیوانات را برای کودکان بیان کنید و بعد از آنها نیز کمک گرفته و خود کودکان را نیز درگیر نمایش کنید تا بهتر بتوانند یاد بگیرند، برای این آموزش میتوانید از فلش‌کارت‌ها نیز استفاده کنید.
برای آموزش زبان به کودکان با بازی، بازی های بسیار متنوعی وجود دارند که شما می‌توانید هر دفعه از یکی از آنها استفاده کنید تا برای کودکان بازی جدید و مهیج تر باشد. آموزش زبان به کودکان با بازی

سخن پایانی:

برای آموزش زبان به کودکان سعی کنید تعداد جلسات بیشتر با زمان کمتر را در نظر بگیرید چون کودکان زودتر از افراد دیگر خسته میشوند و در نتیجه میزان یادگیری آنها کاهش پیدا میکند و حتما سعی کنید به کودکان بگویید که قرار است چه کاری را انجام دهند تا با خیال راحت تر برای آموزش آماده شوند و دچار سردگمی نشوند. کودکانی که دو زبانه هستند هنگام مدرسه رفتن بهتر می توانند بقیه استعدادهای خود را تقویت کنند و نیز با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته، متوجه شده اند کودکان دو زبانه نمرات بهتری نسبت به همکلاسی‌های یک زبانه خود میگیرند. در میان روش‌هایی که برای آموزش زبان به کودکان وجود دارد، خلاقانه ترین روش استفاده از بازی است، چون هم باعث میشود کودکان شوق و علاقه بیشتری نشان دهند و هم این که دیرتر خسته شوند. شما میتوانید علاوه بر بازی از کتاب‌های داستان و انیمیشن ‌ها نیز برای اموزش‌ کودکان استفاده کنید، در کل سعی کنید از روش‌های تکراری که باعث کسلی و خستگی کودکان میشود بپرهیزید، در مطالب فوق سعی کردیم گذری به آموزش زبان به کودکان با بازی داشته باشیم امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.
Read more...
بازی برای یادگیری زبان انگلیسی

بازی برای یادگیری زبان انگلیسی

بازی برای یادگیری زبان انگلیسی

امروزه استفاده از بازی برای یادگیری زبان انگلیسی یکی از موثرترین راه هایی است که کمک می کند بدون تحمل سختی های فراوان ، یادگیری ما را با بازی و لذت همراه نماید . به صورت کلی بازی انگیزه ی یادگیری ما را به شدت افزایش می دهد ؛ چرا که حفظ کردن لغت های زبان انگلیسی یا قواعد زیاد و گرامر کاری به شدت کسل کننده می باشد . اما با داشتن چند بازی برای یادگیری زبان انگلیسی می توانید با این چالش ها مقابله نمایید . در نتیجه بر آن شدیم تا برخی از این بازی ها را معرفی نماییم . بازی برای یادگیری زبان انگلیسی

بازی برای یادگیری زبان انگلیسی برای چه سنی مناسب است؟

فرقی ندارد چقدر سن دارید و یا چقدر کار با گوشی بلدید ، بازی هایی که در ادامه معرفی می گردد بازی های مناسب سن بزرگسالان هستند که این افراد می توانند به راحتی با آن ها ارتباط برقرار کنند و سختی زبان را با لذت بازی های زیبا شیرین کنند . برخی از این بازی ها عبارتند از :

English Quiz Questions and Answers

همانطور که از نام این بازی پیداست ، در این بازی پرسش و پاسخ هایی مطرح می شود که شما به آن پاسخ می دهید و مرحله به مرحله جلو می روید . طراحی این بازی توسط معلم های انگلیسی زبان بوده است ؛ این بازی خیلی ساده بوده و در آن پیچیدگی خاصی مشاهده نمی شود . این بازی برای هر فرد در هر سطحی مناسب است .

همچنین بخوانید درباره: کلاس های مهارتی برای کودکان و نوجوانان 

 Ruzzle

این بازی ، یک بازی به سبک بازی پازل می باشد . در ابتدا مممکن است این بازی سخت به نظر برسد و افراد میل زیادی به آن نشان ندهند . اما این بازی با سوالات آسان آغاز می شود . در هر مرحله این بازی سخت تر و سخت تر می شود . زمانی که به انتهای این بازی می رسید ، هم کلی پازل و معما حل کرده اید ، هم کلی لغت و عبارت جدید یاد گرفته اید . نسخه ی اندروید و ورژن موبایل این بازی در فروشگاه های اپ استور ، گوگل پلی و ... نیز یافت می شود . یکی دیگر از ویژگی های خوب این بازی این است که قابلیت وصل شدن به توئیتر و فیسبوک هم دارد و از این طریق می توانید به دوستان زیادی دست پیدا کرده ، از همدیگر سوال بپرسید و نتیجه ها را به اشتراک بگذارید . جذابیت بازی گروهی این برنامه به شدت بالاست .

Babbel

برنامه های بازی یادگیری زبان انگلیسی معمولا از سرعت پایینی برخوردار بوده ، لگ داشته و یا خوب روی موبایل ها کار نمی کنند . اما اگر دنبال یک بازی یادگیری زبان انگلیسی هستید که به صورت روان کار کند ، این بازی به شما پیشنهاد می گردد . ین بازی کاملا روان و دارای سرعت زیاد می باشد . می توانید با آن به راحتی کار کنید ، زیرا رابط کاربری خیلی راحتی دارد . کافی است در هر مرحله کلیک کنید و جلو بروید و در انتها کلی لغت و عبارت جدید یاد بگیرید . این بازی معروفیت زیادی دارد ،  افراد زیادی این برنامه را می شناسند و قبلا به عنوان یکی از اپلیکیشن های تقویت زبان معرفی شده بود . به راحتی با این برنامه کلی لغت یاد بگیرید .

Free Rice

دیگر بازی برای یادگیری زبان انگلیسی ، این بازی می باشد . یک بازی کاملا ساده و لذت بخش و در عین حال کمکی به مردم فقیر می باشد . بله ؛ درست متوجه شدید ؛ این بازی علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی ، یک خیریه هم محسوب می شود که در راستای کاهش گرسنگی در سطح جهان محسوب می شود . جالب اینجاست بدانید که هر یک سوال درستی که در این برنامه می دهید ، 10 دانه برنج به کشور های فقیر داده می شود .

BrainPOP Esl

یکی از بازی هایی که مدت زیادی است که معرفی شده ، اما افراد زیادی هنوز آن را نمی شناسند ، این بازی است . اگر شما هم هنوز این بازی را نمی شناسید ، به شما پیشنهاد می کنم این بازی را نصب نموده و با آن بازی کنید ؛ لذت استفاده از این بازی بسیار وصف نا پذیر است .

Supiki

یکی از مشکلات اصلی افرادی که می خواهند زبان یاد بگیرند ، این است که خجالت می کشند حرف بزنند ، زیرا از اینکه فرد شنونده بخواهد خرده بگیرد یا متوجه نشود ، خجالت می کشند . بنابراین اعتماد به نفس افراد کاهش یافته و همین مساله باعث می شود نتوانند به خوبی زبان ا بیاموزند . اما باید یک خبر خوش به شما بدهم ؛ این برنامه برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی طراحی شده است . شما بدون هیچ خجالتی می توانید با آن صحبت کنید و در مقابل پاسخ صحبت های خود را دریافت کنید . بازی برای یادگیری زبان انگلیسی

معرفی سایت بازی برای یادگیری زبان انگلیسی

یک سایت جامع که منبع بزرگی از بازی برای یادگیری زبان انگلیسی محسوب می شود ، ESL Games+ می باشد . کافی است به این سایت رفته و کلی از بازی های زبان انگلیسی را دانلود و حتی به صورت آنلاین بازی کنید . این وب سایت به راحتی روی گوشی همراه  نیز کار می کند . بنابراین پیشنهاد می کنم برای نصب انواع بازی برای یادگیری زبان انگلیسی رو تبلت یا گوشی همراه خود ، به این سایت مراجعه نمایید . این وب سایت بسیار محبوب می باشد . کافی است نگاهی به آمار افراد مراجعه کننده به این سایت نگاه کنید تا از محبوبیت آن مطمئن گردید . این بازی ها علاوه بر اینکه به شما کمک می کنند تا زبان انگلیسی را خوب بیاموزید ، اعتیاد آور نیز بوده و ممکن است باعث انزوا و گوشه گیری شما بشوند . گرچه این اعتیاد می تواند یک اعتیاد مثبت نیز محسوب بشود ، اما باید دقت کنید در این مورد افراط نکنید و سعی در رشد و شکوفایی متعادل داشته باشید . موارد بالا همگی مواردی از بازی برای یادگیری زبان انگلیسی می باشد . به شما پیشنهاد میکنم اگر تا کنون از این برنامه ها نداشته اید ، هم اکنون یکی از این برنامه ها را نصب نمایید .
Read more...
پرورش خلاقیت در کودکان

پرورش خلاقیت در کودکان

پرورش خلاقیت در کودکان

در دوره و عصری زندگی می کنیم که کودکانمان باید بتوانند با تمام راه های خلاقیت و شگفتی در زندگی برای ساختن یک آینده رویایی آشنا شوند. در واقع ما مستلزم آن هستیم که کودکانی خلاق و دارای پشتکار برای آینده پرورش دهیم. به این صورت باید بدانیم که اصلا پرورش خلاقیت در کودکان به چه معناست؟ و ما برای این پروش چه کاری باید انجام دهیم؟ پرورش خلاقیت در کودکان

 پرورش خلاقیت کودکان به چه معناست؟

خلاقیت به معنای هنر است. منظور از هنر یعنی موسیقی، نقاشی، آواز، رقص، و هر چیزی که باعث بروز یک استعداد ذاتی در کودکان می شود. خلاقیت را در واقع نمی توان تک به تک نام برد، زیرا به هر چیزی که در آن کودکان زندگی می کنند و به آن عشق می ورزند، خلاقیت گفته می شود. همانطور که می دانید خلاقیت از هوش و ذکاوت کودک می آید، که آن ها را به افرای باهوش و با استعداد تبدیل می کند. اکنون چیزی که در اینجا می خواهیم بدانیم، این که پرورش خلاقیت در کودکان به چه معناست؟ همه شما بارها کودکانی را دیده اید که استعداد بالایی در نقاشی، موسیقی و سای هنرها دارند، ولی قادر به این نیستند که آن را به نحو احسنت انجام دهند، و حس هیجان سایرین را به وجد آورند. در چنین زمانی کودک نیازمند این که برای پرورش خلاقیت خود تلاش کند. از آنجایی که کودکان در سنین رشد، افرادی باهوش بالا هستند، به راحتی می توانند استعدادی که درونشان نهفته است را به طرز شگفت انگیزی پرورش و ارتقا دهند. به همین دلیل نباید از کمک کردن به آن ها دست برداشت. در اصل پرورش خلاقیت در کودکان به آن ها کمک می کند تا با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنند، و تجربه های جدید و‌تکرارنشدنی به دست آورند. خلاقیت نشانه منحصر به فرد بودن کودک شماست، که نباید از بروز هر چه بیشتر استعداد او دست بکشید، این خلاقیت نه تنها در زندگی کودک، بلکه می تواند در زندگی شما نیز تغییر ایجاد کند.

آیا فرزند من خلاق است؟

وقتی که صحبت از خلاقیت کودکان می شود، سوالی که اغلب ذهن افراد را به خود مشغول می کند، اینه که آیا کودک من نیز خلاقیتی دارد که بتواند برای آن تلاش کند؟ بهتر بدانید لازم نیست نگران باشید، زیرا معلم های نمونه برای فهم چنین چیزی کودک شما را مورد ارزیابی قرار می دهند تا بدانند که سطح فکر و خلاقیت او ‌در چه حدی است. به این صورت از کودک خواسته می شود تا در رابطه با یک چیز معمولی به صورت های مختلف فکر شود. این تست ها در اصل تفکر واگرایی را در کودک مورد ارزیابی قرار می دهند، که هر پاسخی که کودک در این باره بدهد، نشانه سطح خلاقیت او می باشد و سپس برای پرورش خلاقیت در کودکان اقدام می کنند. پس لازم نیست نگران این باشید که ممکن کودک شما در چیزی استعداد یا خلاقیت نداشته باشد، زیرا چنین چیزی امکان پذیر نیست و همه کودکان به دلیل هوش بالایی که دارند، نسبت به یک موضوعی واکنش نشان می دهند، که این نشانه خلاقیت آن هاست، که ممکن بوده تا کنون نمایان نشده باشد، و اکنون می شود برای پرورش خلاقیت در کودکان تلاش کرد و قدمی برداشت. به این ترتیب نگرانی بیهوده را کنار بگذارید. در این باره می خواهیم بدانیم که آیا اصلا پرورش خلاقیت در کودک اهمیتی دارد؟ یا می تواند سودمند باشد؟ قطعا که بله. پس برای آشنایی با اهمیت های مهم در پرورش کودک با ما همراه باشید.

اهمیت پرورش خلاقیت در کودکان به چه صورت است؟

به دلیل آنگه خلاقیت یکی از مهم‌ ترین آیتم های موفقیت در زندگی و سازنده آینده ای برتر‌می باشد، در هر سنی می توان برای پرورش آن قدم برداشت، ولی از آن جایی که کودکان هوش قوی تری برای یادگیری دارند، بهتر پرورش خلاقیت در سن پایین انجام شود. به این صورت کودک با اهدافی که وابسته به خلاقیتش برای آینده خود تصمیم گرفته رشد می کند و بزرگ می شود.

همچنین بخوانید درباره: کلاس رباتیک کودکان در تهران

از جمله مهم‌ ترین دلایل اهمیت های پرورش خلاقیت به شرح موارد ذکر شده در زیر است:

مزایای سلامت عاطفی

 • در مدیریت کردن استرس به کودک کمک می کند.
 • باعث ترغیب تفکری خلاق و حس مسئله می شود.
 • خود بیانگری را در خود ارتقا و پرورش می دهد.
 • باعث تقویت عزت نفس خواهد شد.

مزایای سلامت جسمی

 • باعث کاهش سطح استرس و التهاب در عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن می شود.
 • باعث تقویت عملکرد مغز می شود.
 • باعث تقویت فعالیت های هنری تجسمی، مهارت های حرکتی و هماهنگی چشم و دست می شود.
 • فعالیت های هنری خاص مهارت های حرکتی را پرورش می دهد.

مزایای سلامت روانی

 • باعث تقویت روحیه و افزایش شادی می شود.
 • در تمرکز کردن به آن ها کمک می کند.
 • باعث کاهش اضطراب و استرس می شود.
 • باعث کمک به پردازش احساسات و آسیب های منفی خواهد شد.
پرورش خلاقیت در کودکان

نکات مهم برای پرورش ذهن خلاق کودک

نکات مهمی وجود دارند، که به کودک از همان ابتدا کمک می کند تا خلاقیت و استعدادی که دارد را به صورت ایده آلی تقویت کند، این نکات شامل موارد ذکر شده در زیر است، که بهتر آن ها را مورد توجه قرار دهید:
 • بیشتر وقت خود را به همراه کودکتان در بیرون از منزل بگذرانید، زیرا به کودک کمک می کند تا در رابطه با هر چیزی که مشاهده می کند، فکر کند، سوال کند و فرضیه بسازد.
 • سناریو اختراع کنید و سپس به کمک فرزندتان آن را سازماندهی کنید که باعث رشد مهارت های اجتماعی و‌ کلامی کودک می شود.
 • فعالیت های کلامی را بیشتر کنید.
 • تفکر انتقادی و خلاق را پرورش دهید.
 • کودک را به انجام فعالیت های هنری تشویق کنید.
 • به فرزندان اجازه آشپزی دهید.
 • برای او کتاب های عکس دار و کتاب داستان بخرید.
 • سوالات مختلفی بپرسید که آن ها را به فکر فرو ببرد.
 • زمان استفاده از بازی های ویدیویی، تلویزیون، موبایل و ... را برای آن ها محدود کنید.

سخن پایانی

هر چه زمان بیشتری برای کودکان خود بگذارید، این به معنای پرورش خلاقیت در کودکان شما است. پس وقت خود را از آن ها دریغ نکنید، و برای آنکه آن ها بتوانند در زندگی‌ خود بدرخشند، به آن ها کمک کنید.
Read more...